cyfrowe muzeum

wiatrak nr 15 - Święciechowa
MUZEUM MŁYNARSTWA I ROLNICTWA W OSIECZNEJ
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 15 - Święciechowa
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 15
Data - 1878 r., odbudowany
Prawa - Gminny Ośrodek Kultury w Święciechowie
Źródło - Zbudowany przez przez Adolfa Wrighta (pierwszego właściciela), który kompletnie wyposażył wiatrak we wszystkie urządzenia. Kolejnym właścicielem był Karol Misser, który prowadził wiatrak do 1935 roku. Od Missera kupił wiatrak w 1935 roku Franciszek Kubiak. Po wojnie wiatrak stanowił własność Państwowego Funduszu Ziemi. W 1972 roku nabył go Ignacy Mastalerz. Wiatrak został zakupiony przez Urząd Gminy w Święciechowe w latach 70 -tych. W wiatraku mieści się Izba Regionalna, prowadzona przez Ewę Jankowską. Wiatrak został wyremontowany w roku 2007 przez Jarosława Jankowskiego z Leszna. Wiatrak wpisany w rejestr zabytków pod pozycją 1104/A z dnia 28.03.88 r.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.