cyfrowe muzeum

wiatrak nr 17 - Bukówiec Górny
MUZEUM MŁYNARSTWA I ROLNICTWA W OSIECZNEJ
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 17 - Bukówiec Górny
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 17
Prawa - Leonard Stanek
Data - 1707 r.
Źródło - W latach 1879 wiatrak był własnością Kaspra Dratwy. Jego uczniem, a potem młynarzem był Tomasz Szulc, który zakupił ten wiatrak w 1893 roku. Wiatrak jest obecnie własnością prawnuka Leonarda Stanka, który go wyremontował. Wiatrak jest wpisany w rejestr zabytków pod pozycją 1099/A z dnia 28.03.88 r.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.