cyfrowe muzeum

MUZEA: | NARODOWE I SZTUKI | HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE | ETNOGRAFICZNE | SAKRALNE | MARTYROLOGICZNE | MILITARNE | TECHNIKI | PRZYRODNICZE |Cyfrowe muzea

Sokół 1000
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Techniczne

Tytuł - Sokół 1000
Temat - Dane techniczne: Rok produkcji: 1938. Silnik: czterosuwowy, dwucylindrowy w układzie widlastym, dolnozaworowy, o pojemności skokowej 995,4 cm3 i mocy maksymalnej 22 KM przy 4000 obr./min. Przeniesienie napędu: łańcuch. Zapłon: bateryjny. Skrzynia biegów: trzybiegowa, sterowana ręcznie. Sprzęgło: mokre, wielotarczowe, sterowane pedałem. Hamulce: mechaniczne, hamulec ręczny na koło przednie, nożny (tylnego koła) sprzężony z hamulcem koła bocznego wózka i wyposażony w zapadkę postojową. Zawieszenie: przednie - widelec trapezowy wyposażony w amortyzatory cierne, tylne - sztywne. Ciężar: 270 kg, z wózkiem 375 kg. Prędkość maksymalna (z wózkiem): 100 km/h. Zużycie paliwa: 7-7,5 l/100 km.
Opis - Żeby kupić sokoła 1000, kapitan Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej musiałby pracować 9 miesięcy, a wykwalifikowany robotnik ponad trzy i pół roku. Ten ciężki motocykl kosztował 4200 zł, kiedy za polskiego fiata-łazika 508 z pełnym wyposażeniem trzeba było zapłacić 5400 zł. Koń pociągowy w latach 30. XX wieku kosztował od 300 do 1000 zł. Sokoły 1000 CWS111 produkowano w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie w latach 1933-1939. Podwozie motocykla wzorowano na harleyu, silnik na indianie. Konstruktorem był inż. Zygmunt Okołów-Podhorski. Sokół był nie do zdarcia; odpalał nawet przy - 40 stopniach, co ułatwiał wtryskiwacz benzyny - pompka wkręcona w zbiornik paliwa. Sokoły były produkowane wyłącznie z bocznymi wózkami. Motocykl z muzeum w Szczecinie ma wózek wojskowy, pocztowe były dostosowane do przewozu paczek - prostokątne i przykryte klapą. Niemal wszystkie sokoły trafiły do armii; pełniły służbę jako pojazdy łącznikowe, rozpoznawcze, a także jako ruchome punkty ogniowe. W wózkach montowano radiostacje, mini-warsztaty naprawcze i karabiny maszynowe. Motocykl najczęściej był uzbrojony w polski ręczny karabin maszynowy wzór 28, kaliber 7,92 mm. Sokół z muzeum w Szczecinie - to absolutna rzadkość - w większości zachował oryginalne, wojskowe malowanie. Sokoły opuszczały fabrykę pomalowane na czarno ze złotymi paskami na powierzchniach lakierowanych; zdarzały się jasnokremowe wstawki na bakach paliwa. Niektóre były malowane na khaki ze złotymi paskami. Jednak często, już w jednostkach, motocykle były przemalowywane specjalną farbą ochronną używaną do maskowania sprzętu wojskowego.
Data - 1938 r.
Prawa - Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.