cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe zbiory muzealne

Etnograficzne

wiatrak nr 49 - Sarnowa
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 49 - Sarnowa
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - XVIII w.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 49
Prawa - Marek Żurek
Źródło - Po 1945 r. wiatrak stanowił własność Państwowego Funduszu Ziemi. Następnie po dwóch latach przeszedł pod własność Urzędu Miasta i Gminy w Rawiczu. Kupiony przez państwa Damazynów, wyremontowany w latach 90-tych, zachowany w bardzo dobrym stanie. Wpisany do rejestru zabytków pod nr 1110/A.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.