cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe eksponaty

wiatrak nr 36 - Jerka
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 36 - Jerka
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - pocz. XVIII w.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 36
Prawa - Jan Biegański
Źródło - Na pocz. XX w. wiatrak został wykupiony przez Jana Biegańskiego od poprzedniego właściciela Lewandowskiego z Jerki. Po śmierci Jana, wiatrak przejmuje jego syn Biegańskiego, także Jan. W latach 1945-49 w wiatraku zamontowano silnik spalinowy. W 1950 r. wiatrak przeszedł kapitalny remont. W 1952 r. zostało w nim zamontowane koło paleczne przywiezione z wiatraka w Kórniku. Od śmierci właściciela wiatrak stoi nieczynny.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.