cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe eksponaty

wiatrak nr 37 - Krzywiń
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 37 - Krzywiń
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - 1698 r.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 37
Prawa - Ludwik Stryczyński
Źródło - Elementy składowe wiatraka pochodzą z dwóch wiatraków w tym jednego z 1698 r.. W XIX w. przebudowę przeprowadził Antoni Stryczyński. Od roku 1893 wiatrak pracował do 1940 r., gdzie wymieniono i naprawiono skrzydła. W latach 1928 do 1958 właścicielem był Klemens Stryczyński. Po 1970 r. wiatrak przejął na własność Bronisław Stryczyński, a po nim Ludwik Stryczyński. Od 1958 r. wiatrak nie jest użytkowany.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.