cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe eksponaty

wiatrak nr 14 - Wilkowice
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 14 - Wilkowice
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - 1733 r., kilka elementów z 1779 r. (daty wyryte na zastrzałach kozła)
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 14
Źródło - W okresie międzywojennym wiatrak należał do mieszkańca Wilkowa Polskiego o nazwisku Ginter. Po II wojnie światowej jego właścicielem został Józef Domagała. Wiatrak został zamknięty i nie prowadzono żadnych prac w wiatraku. Po śmierci Józefa wiatrak odziedziczył syn Stanisław, a po nim wnuk Sylwester. Wiatrak wpisany w rejestr zabytków pod pozycją 1085/A z dnia 23.03.1988 roku. Obecnie stan ruiny.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.