cyfrowe muzeum

MUZEA: | NARODOWE I SZTUKI | HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE | ETNOGRAFICZNE | SAKRALNE | MARTYROLOGICZNE | MILITARNE | TECHNIKI | PRZYRODNICZE |Cyfrowe muzea

Jelcz 043
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Techniczne

Tytuł - Jelcz 043
Opis - Prezentowany w muzeum jelcz 043 został odbudowany w warsztatach Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z trzech wraków. Zostały odnalezione przez członków Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej w różnych częściach Polski i sprowadzone do polickiej zajezdni. Jeden z wraków znajdował się na placu firmy budowlanej w szczecińskiej dzielnicy Skolwin, drugi (w zasadzie samo "pudło" autobusu) został zlokalizowany w Opalenicy koło Poznania. Trzeci z pojazdów odnaleziono w Gryfinie. Odbudowa jelcza 043 trwała od czerwca do 16 września 2001 r. Llśniący czerwony "ogórek" obsługiwał linie turystyczne 50 i 100 w obu miastach. 21 grudnia 2007 r. policka zajezdnia sprzedała "ogórka" Muzeum Techniki i Komunikacji. Na przełomie lat 50. i 60. w kraju nie było fabryk, maszyn i wyszkolonych ludzi, niczego poza chęcią do pracy. Produkowane wtedy w Zakładach Mechanicznych im. M. Nowotki w Warszawie silniki samochodu ciężarowego żubr A80 były awaryjnymi prototypami i nie mogły być bazą do budowy dużego autobusu. Nie było w kraju dopracowanych innych podzespołów dających się połączyć w pojemny i udany pojazd do transportu ludzi. Współpracę z czechosłowacką Škodą nawiązano prawdopodobnie dlatego, że przed wojną produkowała autobus i ciężarówkę 706, a po wojnie rozwinęła tamte modele w ciężarówkę 706 R i RT oraz autobus 706 RO. Sąsiedzi mieli więc dopracowaną koncepcję dużego autobusu, który był potrzebny w Polsce. Kupiono licencję na model 706 RTO (Rámový Trambusový Osobní) z nowym nadwoziem firmy Karosa, który montowano w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Pierwszą serię pojazdów z 1959 roku nazwano jelcz 043, ale po latach przez obłe kształty powszechnie mówiono o nim "ogórek". To był podstawowy model dużego autobusu wykorzystywanego w krajowych przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej i międzymiastowej.
Data - 1959 r.
Prawa - Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.