cyfrowe muzeum

MUZEA: | NARODOWE I SZTUKI | HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE | ETNOGRAFICZNE | SAKRALNE | MARTYROLOGICZNE | MILITARNE | TECHNIKI | PRZYRODNICZE |Cyfrowe muzea

Mikrus
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Techniczne

Tytuł - Mikrus
Prawa - Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Temat - Dane techniczne: Silnik: dwusuwowy, z zapłonem iskrowym, dwucylindrowy, rzędowy o pojemności 296 cm3, moc 14 KM przy 5100 obr/min. Układ napędowy: sprzęgło cierne, mokre, trzytarczowe. Zawieszenie: płyta podłogowa współpracująca z ramą szczątkową, zawieszenie kół przednich niezależne na pojedynczych wahaczach poprzednich, kół tylnych - na wahaczach podłużnych. Układ hamulcowy: uruchamiany hydraulicznie, jednoobwodowy, hamulce bębnowe. Masa własna: 470 kg. Prędkość maksymalna: 85 km/h.
Opis - Mikrus to chwilowe spełnienie marzeń o jakimkolwiek tanim środku transportu Polaków żyjących - na ogół w biedzie - w latach 50. XX wieku. Pod koniec tamtej dekady na jeden samochód statystycznie przypadało w Stanach Zjednoczonych 2,6 mieszkańca, na Hawajach 2,8, w Anglii 10, w Republice Federalnej Niemiec 21, w Czechosłowacji 69. W Polsce 305 osób! Polski Związek Motorowy zrzeszał około 300 tys. entuzjastów motoryzacji, podczas gdy liczba samochodów w kraju nie przekraczała 30 tysięcy. O masowej produkcji samochodów nie decydowało społeczne zapotrzebowanie, a lojalność ówczesnych władz wobec Związku Radzieckiego. To spowodowało m.in. zerwanie jeszcze w 1948 r. umowy z włoskim Fiatem i rozpoczęcie licencyjnego wytwarzania samochodu warszawa, kopii radzieckiej pobiedy, za drogiego dla szarego śmiertelnika. Tych zdolniejszych, determinacja do posiadania samochodu popychała do budowy własnych konstrukcji. W październiku 1957 r. sensację na ulicach Nowej Huty budził 4-osobowy niebieski samochodzik mechanika Romana Olszewskiego. Zbudowany za 10 tys. zł; na kołach motocykla shl, z silnikiem o poj. 200 cm3 i płóciennym nadwoziem usztywnionym wodoodpornym, roślinnym szewskim klejem. Rozwijał szybkość zaledwie 60 km/h, ale nie miało to większego znaczenia. Podobnej konstrukcji był dwuosobowy trójkołowiec wymyślony i wykonany przez budowlańca inż. Czernego z Katowic. W takiej rzeczywistości powstawał mikrus. Mikrus podbił też serca innych Polaków mimo wysokiej ceny i wad konstrukcyjnych, choćby hałaśliwego i słabego silnika, niskiej prędkości maksymalnej, delikatnego jak na polskie drogi zawieszenia, małej przestrzeni pasażerskiej. Nie zdążyli się nim nacieszyć. Z niejasnych do dziś przyczyn w 1959 r. Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego nakazało natychmiastowe wstrzymanie produkcji, którą oceniono jako zbyt kosztowną. Według niemieckiej firmy Glas produkującej samochody Goggomobil, nieprzypadkowo bardzo podobne do naszego mikrusa, produkcja tych aut w Polsce była uruchomiona bez licencji i nielegalna. Wytwarzanie mikrosamochodu ustało w 1960 r. po zmontowaniu rozpoczętych już aut. W sumie fabryki WSK w Mielcu i Rzeszowie wybudowały 1728 samochodów mikrus MR 300, w tym 2 kabriolety i prototyp auta ciężarowego.
Data - 1958 r.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.