cyfrowe muzeum

MUZEA: | NARODOWE I SZTUKI | HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE | ETNOGRAFICZNE | SAKRALNE | MARTYROLOGICZNE | MILITARNE | TECHNIKI | PRZYRODNICZE |Cyfrowe muzea

Fiat 508 junak
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Techniczne

Tytuł - Fiat 508 junak
Temat - Dane techniczne: Silnik: czterocylindrowy, czterosuwowy z zapłonem iskrowym, chłodzony cieczą, o pojemności skokowej 995 cm3 i mocy 24 KM przy 3600 obr./min. Sprzęgło: cierne, jednotarczowe. Skrzynia biegów: o czterech przełożeniach z biegiem wstecznym, biegi 3 i 4 synchronizowane. Przeniesienie napędu: wałem na tylną oś. Hamulce: zasadniczy - hydrauliczny, bębnowy, na wszystkie cztery koła, sterowany nożnie, pomocniczy - mechaniczny, na wał napędowy, sterowany dźwignią umieszczoną obok fotela kierowcy. Zawieszenie: wzdłużne resory piórowe, amortyzatory hydrauliczne, ramieniowe. Nadwozie: oparte na ramie nośnej, czteromiejscowe, metalowe na szkielecie drewnianym. Waga: 760 kg. Prędkość maksymalna: 95 km/h. Zużycie paliwa: 8 l/100 km.
Opis - Na początku 1931 r. po Polsce jeździło 42 tys. samochodów, trzy lata później m.in. na skutek kryzysu gospodarczego, tabor w kraju zmniejszył się do 34 tys. pojazdów. Należało w możliwie krótkim czasie dać społeczeństwu tanie samochody. Produkcja oparta na licencjach, a także obniżenie stawek celnych na importowane auta, miały ożywić katastrofalnie kurczący się rynek samochodowy. Rozmowy w sprawie zakupu licencji prowadzono z kilkoma firmami samochodowymi, m.in.: Citroën, Renault, Škoda, Fiat. Najkorzystniejsze warunki finansowe zagwarantował koncern Fiata, umowę zawarto na lata 1931-1940. Na jej podstawie w Państwowych Zakładach Inżynieryjnych w Warszawie montowano małolitrażowe wozy osobowe i 3-tonowe ciężarówki, karosowane też jako autobusy. Produkcja osobowych polskich fiatów 508 III ruszyła latem 1935 roku, rok później otrzymały handlową nazwę "junak". Początkowo samochód kosztował 5.400 zł, w 1939 roku potaniał do 4.950 zł. Niska cena gwarantowała monopol na rynku motoryzacyjnym i dominację na krajowych drogach w przededniu wojny. Początkowo junak był dwudrzwiowy, później ofertę uzupełniono o wersję czterodrzwiową. Napędzany był 4-cylindrowym silnikiem litrowej pojemności o mocy 24 KM, pozwalającym osiągnąć prędkość do 90 km/h i spalającym ok. 8-9 litrów benzyny na 100 km. Konstrukcja osobówki została szybko dostosowana do potrzeb wojska i poczty, w 1936 r. rozpoczęto produkcję uterenowionego łazika, dostawczego furgonu i półciężarowego pick-up'a. Do 1939 r. wybudowano 3,5 tys. osobowych junaków i 2,5 tys. jego pochodnych wersji.
Data - ok. 1935 r.
Prawa - Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.