cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe muzea

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

www.zabytkowe-wiatraki.pl/

wiatrak nr 32 - Kościan
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 32 - Kościan
Temat - wiatrak typu koźlak "Michał"
Data - 1714 r., remont w latach 1845-58, w 1899 r. rozebrany i przeniesiony do Czarkowa, w 1949 r. przerobiony na elektryczny młyn zbożowy, przeniesiony w obecne miejsce w 1977 r. i odnowiony
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Identyfikator - 32
Prawa - Marian Maliński
Źródło - Wg B. Cynalewskiego wiatrak pochodzi z 1714 r., choć na mącznicy widnieje data 1818. Wg Cynalewskiego od 1899 r. wiatrak znajdował się w Kościanie i służył do mielenia kory dębowej, używanej w garbarstwie. Od 1834 r. w wiatraku prowadzono przemiał zboża. W latach 1845-58 wykonano jego remont. W 1899 r. wiatrak został rozebrany i przeniesiony do Czarkowa, które później weszło w obręb Kościana. Wiatrak należał do rodziny Klupsch. W 1949 r. przerobiony został na elektryczny młyn zbożowy. Jeszcze w 1967 r. był czynny i należał do Józefa Klupscha. W 1977 r. wiatrak został przeniesiony przy ulicy Koszewskiego na skwerze Krimmpen. Od 1977 do 1998 r. wiatrak należał do Urzędu Miasta w Kościanie. Prace przy przeniesieniu prowadził cieśla Michał Włodarkiewicz i od jego imienia przyjęła się nazwa wiatraka. Po 1877 r. wiatrak użytkowali okresowo Wiktor Pawlikowski, Wacław Czuberna oraz Zbigniew Maćkowiak.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.