cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe muzea

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

www.zabytkowe-wiatraki.pl/

wiatrak nr 31 - Kościan
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 31 - Kościan
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - 1838 r.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 31
Prawa - Rodzina Klupszów
Źródło - Wiatrak wybudowany w 1838 r. przez A.G. Linke. Być może wiatrak został wybudowany dla T. Herttmanowskiego, którego nazwisko wyryte jest na mącznicy. Na początku XX w. wiatrak został zakupiony przez Klupszów. W 1928 r. wiatrak został przerobiony przez Juliana Klupsza na młyn zbożowy. Przemiał w wiatraku - młynie przerwano w 1967 r.. Julian zmarł w 1980 r., a po nim odziedziczył wiatrak Jerzy Klupsz. Po śmierci Jerzego w 1988 r., wiatrak przejął jego syn Roman i w 1991 r. uruchomił młyn. W 1995 r. zakończył on przemiał w wiatraku - młynie.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.