cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe muzea

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

www.zabytkowe-wiatraki.pl/

wiatrak nr 39 - Krzywiń
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 39 - Krzywiń
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - 1803 r.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 39
Źródło - Został zbudowany dla Daniela Pictscha. Data 1803 r. oraz to imię i nazwisko zostały wyryte na kole palecznym. Natomiast na sztembrze wyryte zostało nazwisko "Michalski", a nad drzwiami "Kasprzycki" oraz namalowana data 24.7.1930 r.. Wiatrak od połowy XIX w. należał do rodziny Ciosiełkiewiczów. Z tą rodziną należy wiązać przebudowę wiatraka na pocz. XX w.. Ostatnim młynarzem z rodziny Ciosiełkiewiczów był Jan (1924-1960). Od 1965 r. wiatrak przechodzi pod własność Genowefy Michalskiej. Wiatrak przestał mielić na zawsze w 1962 r..
Prawa - Urząd Miasta i Gminy Krzywiń

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.