cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe muzea

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

www.zabytkowe-wiatraki.pl/

wiatrak nr 46 - Sowy
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 46 - Sowy
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - 1860 r., wybudowany w Śmiglu, przeniesiony do Krobi
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 46
Źródło - Według zachowanej inskrypcji na belce mącznej (mącznicy) w 1860 r. wybudował go Józef Tenga dla Edwarda i Marianny Makoskich. Z Krobi do Grąbkowa wiatrak został przeniesiony w latach 30-tych XX w.. Pracował w nim młynarz Franciszek Przewoźny do 1939 roku, a następnie wiatrak przestał prowadzić przemiał, okresowo pełnił funkcję stodoły. Po Franciszku i Pelagii Przewoźnych właścicielem został ich prawnuk Maciej Kasperczak, który sprzedał wiatrak Janowi Mądremu, a ten przeniósł go do miejscowości Sowy.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.