cyfrowe muzeum
obejrzyj zbiory muzealne bez wychodzenia z domu

Cyfrowe muzea

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

www.zabytkowe-wiatraki.pl/

wiatrak nr 18 - Grotniki
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Etnograficzne

Tytuł - wiatrak nr 18 - Grotniki
Opis - Budynek dwukondygnacyjny wspierający się na drewnianym koźle, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu (5 x 5,4 m). Na wysokości I kondygnacji drzwi wejściowe poprzedzone schodami drewnianymi i gankiem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, ze ściętym szczytem od strony ściany wietrznej. Ściany konstrukcji ramowej szalowane deskami. Dach krokwiowy kryty gontem, ściana wietrzna również kryta gontem. W ścianie wietrznej, na głowicy wału napędowego zamocowane dwa śmigła. Komunikacja między kondygnacjami rozwiązana za pomocą drewnianych, jednobiegowych schodów wewnętrznych.
Data - I poł. XVIII w.
Format - podstawa: 4-8 m x 4-8 m, wysokość 13-17 m
Temat - wiatrak typu koźlak
Identyfikator - 18
Prawa - Bożena Jabłońska
Źródło - Ok. 1820 roku został przywieziony z Włoszakowic. Do 1890 roku właścicielem wiatraka był Zuber, który sprzedał wiatrak Marcinowi Walkowskiemu. W roku 1936 właścicielem był Julian Walkowski, syn Marcina. Wiatrak wpisany jest w rejestr zabytków pod pozycją 1054/A z dnia 28.03.1988 r. Obecnie wiatrak jest nieużytkowany i oczekuje remontu.

Aby poprawnie wyświetlić pliki w formacie PDF należy pobrać wybrany PDF na komputer i następnie otworzyć go dzięki zainstalowanej przeglądarce plików Adobe Reader w wersji 10 lub wyższej.